ארנק פאי לסלולרי – איך משתמשים בו?

בסרטון היוטיוב הבא יוסבר איך להשתמש בארנק הפאי. איך להעביר מטבעות או מטבע פאי מאחד לשני ועל מה חשוב לשמור כשמשתמשים בארנק.

הנקודות החשובות הן:

 • העברת מטבעות פאי אמיתיים מהאפליקציה לארנק. אם עדיין לא העברת את מטבעותיך לארנק קרא כאן איך לעשות זאת.
 • העברות פאי בין אנשים לשם רכישת סחורות ושירותים.
 • קבלת שירותים דרך אפליקציות פאי השונות
 • יצירת ארנק פאי
 • יצירת סיסמה לארנק פאי
 • הדרכה על ממשק הארנק ואיך הוא פועל
 • כניסה לארנק פאי
 • קבלת תשלומים בפאי
 • על הבלוקצ'יין של פאי
 • איך בודקים כמות פאי בארנק
 • עמלות עסקאות פאי
 • טסט פאי
 • ועוד. צפו:

ההיסטוריה של ארנק הפאי

ב-9 באפריל 2021 הושקה אפליקציית הבטא החדשה של דפדפן פאי בה משולב ארנק הפאי לניידים ומשם ניתן להוריד אותו (על הורדת ארנק פאי למחשב אפשר לקרוא כאן).

מתוך דפדפן פאי ניתן לגשת לאפליקציות השונות של רשת פאי נטוורק ומשם יש גישה ישירה ופתוחה יותר למפתחי Pi Apps וחלוצים. כדי לגשת לארנק הפאי הנייד יש להוריד את האפליקציה Pi Browser דרך חנויות האפליקציות הרשמיות של iOS ואנדרואיד.

היכרות עם אפליקציית דפדפן Pi Browser ואפליקציית הארנק הסלולרית Pi Wallet Mobile

דפדפן הפאי נבנה במטרה ליצור פלטפורמת Pi Utilities פתוחה וישירה יותר, בה מפתחים יכולים לפתח, לבדוק ולהפיץ בקלות יישומי פאי במטרה שכורי פאי ישתמשו בהם בעתיד. הדפדפן של פאי הוא בעצם הממשק החדש של פלטפורמת ה-Pi Apps / Utilities. הדפדפן הזה אמנם עדיין פרימיטיבי, אך הוא הדפדפן היחיד שיכול לתמוך ביישומי פאי. כרגע הושקה גרסת הבטא של הדפדפן ושינויים ותכונות נוספים יהיו לו בהמשך.

לאחר דיון הושק ארנק פאי בגרסה למחשבים וכעת הושקה הגרסה לניידים שלו בתוך אפליקציית דפדפן פאי. לכן, אם לא יצרתם את הארנק שלכם בעבר אנא הורידו את אפליקציית דפדפן פאי וצרו שם את הארנק.

אם כבר יצרתם את הארנק בעבר על המחשב שלכם, כעת תוכלו לגשת אליו בנייד שלכם באמצעות אפליקציית דפדפן פאי ולאחסן בבטחה את הסיסמה בטלפון שלך באמצעות טביעת אצבע או FaceID. ארנק הפאי הוא אבן דרך חשובה באסטרטגיית הביזור המתקדם של פאי נטוורק כלפי רשת המיינט מכיוון שכל חלוץ יוכל לקיים אינטראקציה עם בלוקצ'יין הטסט דרך הארנק שלו על ידי יצירת עסקאות טסט.

הטסטים הללו עוזרים לרשת בכמה מובנים:

 • בדיקת מוכנות הרשת להשקה
 • שיפורים לבלוקצ'יין
 • בדיקת סקלביליות בעצם זה שנערכות עסקאות ברשת Testnet.

מדוע ארנק הפאי והדפדפן מחוברים יחד?

הארנק שבתוך אפליקציית דפדפן פאי יאפשר בסופו של דבר לאפליקציות פאי עתידיות ולעסקים מסורתיים לשלב בקלות תשלומי פאי ולתקשר עם הבלוקצ'יין של פאי. זה יאפשר לחלוצים לבצע רכישות אינטרנט מבוזרות חלקות, כלומר לבצע בקלות עסקאות בלוקצ'יין של פאי בעת ביקור באתרים ספציפיים שיתמכו בקבלת תשלומים מפאי.

זו בעצם סוג של אבולוציה שעברה פלטפורמת Pi Utilities הישנה ומאמץ של צוות הליבה לבנות את האקוסיסטם של פאי.

בהמשך, צוות הליבה יקבע באמצעות המשוב של הקהילה האם 2 האפליקציות יישמרו בנפרד או שהם ימוזגו לאחת בעתיד.

דפדפן פאי שבתוכו גישה לארנק פאי

דפדפן

הדפדפן מתוכנן לספק חווית אינטרנט בעולם מבוזר. בנוסף לתמיכה בכל יישומי ה-Web2.0 הנפוצים כמו דפדפני האינטרנט שאתם מכירים (כרום, פיירפוקס וכדומה), דפדפן פאי יאפשר לאנשים לגלוש, לקיים אינטראקציה ולבצע עסקים ביישומים מבוזרים – יישומים המשתלבים בטכנולוגיית בלוקצ'יין לשם חוויית משתמש חלקה וידידותית.

בנוסף, בדפדפן פאי תהיה ספריה של יישומי פאי נבחרים ומערכת DNS משלה שתומכת במחלקה חדשה לגמרי של פאי (.pi), לדוגמא, ניתן יהיה לגשת לאפליקציות הקיימות כמו Pi Wallet, Pi Chats, Mining, Brainstorm רק על ידי הקלדה של הכתובות wallet.pi, chats.pi, mine.pi ו-brainstorm.pi בשורת הכתובת של הדפדפן. בעתיד, יישומי פאי נוספים של מפתחי צד שלישי ייבחרו, יתווספו לספרייה והגישה אליהם תהיה באמצעות כתובות .pi דומות.

דפדפן פאי הוא פלטפורמת Pi Apps פתוחה יותר מכיוון שהוא מאפשר למפתחים לבדוק ולפרוס את היישומים המשתלבים עם הבלוקצ'יין (שבטסט כרגע), עם הארנק ועוד. בעבר הצוות הליבה היה צריך לבדוק ולבחור אפליקציות כדי להטמיע אותן בפלטפורמת Pi Utilities ועם המעבר לדפדפן זה עשוי להיות פשוט יותר.

בהמשך, פלטפורמת ה-SDK של Pi תעודכן כדי שתוכל להשתלב עם עסקאות Testnet ו-Test-Pi ביישומי פאי שמאפשרים למפתחים לבדוק את אפליקציות הפאי שלהם ברשת הטסט מהתחומים שלהם.

יתרה מכך, ככל שרשת פי תהפוך למבוזרת יותר, הדפדפן יוכל להתאים את עצמו לביזור של הרשת. בסופו של דבר, חלוצים יוכלו לגשת לשתי האפליקציות המופיעות בספריית פאי וליישומים הלא רשומים ישירות דרך כתובות האתרים שלהם, ולקבל את ההחלטות האולטימטיביות האם אפליקציות אלה אמינות או לא בלי צורך בפיקוח קפדני של צוות הליבה.

החזון הזה יאפשר פיתוח, פריסה, בדיקה ושימוש של חלוצים באפליקציות שונות בקלות ברשת פאי.

בקישור הבא יש מידע עדכני כל הזמן על קצב התפתחות הבלוקצ'יין של פאי.

שאלות ותשובות נפוצות על ארנק פאי

האם ארנק פאי הוא ארנק Non-custodial או Custodial?

ארנק פאי הוא ארנק Non-custodial כלומר, לאף אחד אחר חוץ מבעלי הארנק אין גישה לסיסמה/המפתח הסודי שלו.

מתי מטבעות הפאי האמיתיים יוכנסו לארנק?

כשרשת הבלוקצ'יין (מיינט) תושק. הצוות של מטבע וירטואלי פאי נטוורק שואף להשיק את הבלוקצ'יין עד סוף שנת 2021.

האם ניתן לשחזר או לאפס את הסיסמה (המפתח הסודי שמורכב ממילים) אם איבדתי אותה?

לא. בדרך כלל זה בלתי אפשרי בארנקי Non-custodial מכיוון שלאף אחד אחר אין את הסיסמה שלך. לכן, כדאי לשמור על הסיסמה הזו ולא לשתף אותה עם אחרים. צוות הליבה עובד גם על מנגנון חדש המשתמש במעגלי האבטחה של אפליקציית פאי בכדי לסייע לשחזר חשבון תוך שמירה על סודיות הארנק.

שכחתי את משפט הסיסמה לארנק שיצרתי לאחרונה. האם ניתן ליצור ארנק אחר?

כרגע (2021) כן. יש ליצור ארנק נוסף ולוודא שאתם שומרים את הסיסמה החדשה עבורו. הארנקים כרגע מתחברים רק לרשת הטסטנט (בלוקצ'יין לא חי), הם מכילים רק מטבעות בדיקה שנקראים Test-Pi ולכן אין הפסד אמיתי אם אבדה הסיסמה לארנק הישן. אבל אחרי שיושק הבלוקצ'יין של פאי אי-אפשר יהיה לשחזר את הסיסמה לארנק עם מטבעות פאי אמיתיים על ידי יצירת ארנק אחר כמו עכשיו ווזה יביא לאבדן של מטבעות הפאי לנצח.

בטעות שיתפתי את הסיסמה שלי עם אחרים. מה עליי לעשות?

עליך ליצור ארנק חדש עם סיסמה חדשה ולהפסיק להשתמש בארנק שנפגע באופן מיידי. מכיוון שאנחנו נמצאים בשלב הבדיקות כרגע, ניתן ליצור ארנק חדש. ברגע שרשת פאי תעבוד על הבלוקצ'יין האמיתי (המיינט) יש ליצור מיד ארנק חדש ולהעביר את כל הפאי לארנק החדש הזה, לפני שאחרים יעשו זאת….

האם בארנק הפאי יש אפשרות לאחסן הסיסמה היכן שהוא לגיבוי? אם לא, האם בעתיד תהיה לארנק הפאי אפשרות כזו?

לא בינתיים. עם זאת, רשת פאי עשויה לפתח ארנק כזה בעתיד רק אם מספיק חלוצים יגלו עניין בתכונה הזו.

האם ניתן לאחסן פאי בארנקים אחרים?

כן. הן הבלוקצ'יין הזמני (פאי טסט) והן הבלוקצ'יין האמיתי (המיינט) הינם ויהיו בלוקצ'יין ציבורי ולכן כל ארנק שיתאים לבלוקצ'יין יוכל לעבוד. פאי נגיש באופן מלא לא רק בארנק הפאי שלכם אלא גם בכל ארנק אחר שתואם לפאי. עם זאת, רק ארנק הפאי הרשמי הוא המקום בו תקבלו את הפאי שלכם כשהבלוקצ'יין יושק.

האם ארנק הפאי משתמש בסטנדרטים הנהוגים בעולם הקריפטו או שמדובר במנגנון יחודי לפאי?

ארנק פאי מתבסס על תקני BIP39 ו-BIP44. באופן כללי, קיים כלל בתחום קריפטוגרפיה הקובע כי אין צורך להמציא את הקריפטו "שלך" ויש להשתמש רק באלגוריתמים וסטנדרטים מקובלים שמבוקרים ונבדקים כל העת על ידי עמיתים.

מדוע יש עמלות העברה (עמלות עסקה) ברשת?

עמלות עסקה מונעות מלהעביר זבל לבלוקצ'יין בעסקאות חסרות תועלת ובנוסף העמלות מאפשרות ביצוע עסקאות גם כשיש עומס על הרשת.

איך מחושבת עמלת ההעברה (עמלת העסקה)?

עמלת העסקה הנוכחית ברשת הטסטנט היא 0.01 פאי טסט. גם אם תקבעו עמלה גבוהה יותר לעסקה עדיין תשלמו 0.01, אלא אם כן קיים עומס. במקרה כזה עסקאות עם עמלות גבוהות יתועדפו לפני עסקאות עם עמלות נמוכות.

לאן הולכות העמלות הללו ולמה הם משמשות?

כל העמלות כרגע פשוט מתאיידות אך בעתיד, ניתן יהיה להשתמש בעמלות כדי לתת תגמולים לכורים במקום לייצר מטבעות חדשים או למטרות אחרות לטובת הקהילה.

האם הסיסמאות של הארנקים ישארו זהות כשיושק הבלוקצ'יין האמיתי של פאי?

לנוחיות כולם, אנחנו שואפים שהסיסמאות של הארנקים תישארנה זהות כדי שאנשים לא יצטרכו ליצור אותם פעמיים. אז אנו קוראים לכולם להתכונן לקראת המיינט וליצור את הארנק שלהם עכשיו. עם זאת יש סיכוי, מסיבות טכניות, שנצטרך לבקש מכולם או מחלק מהכורים לאפס את הסיסמה לפני המיינט.

האם כתובת הארנק שלי תהיה זהה כשנעבור מרשת הטסט לרשת האמיתית של הבלוקצ'יין?

זה עדיין לא הוחלט. נעדכן על כך בהמשך…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

דילוג לתוכן